Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny, objawy, leczenie

Dentysta Barwice

Zachodniopomorskie

Odsłonięte szyjki zębowe to częsty problem. Dają nieprzyjemne wzory i grożą rozwojem poważnych chorób, natomiast w końcu nawet utratą zębów. Niezależnie od odpowiedzialności tej chorób, należy się nią opanować i nauczyć środki zaradcze.

Dentysta Nowe Warpno

Obnażanie szyjek zębowych to wynik „odwoływania się” czy same „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się to z dnia na dobę, ale proces obecny jest niewłaściwy dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada okoliczności i zarządza optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright
wybielanie zębów ibright

Przyczyn pewno stanowić wiele, choć najczęstsze z nich wtedy wiek pacjenta, a i nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, problemy z przyzębiem to trochę efekt naturalny, związany ze starzeniem się organizmu. Zapoznawanie się szyjek zębowych u kobiet po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest niczym zaskakującym. Co ciekawe, częściej rzecz dotyczy ludzi niż osób.

Niezależnie od wieku, przyczyną problemu bywa często i higiena. Również ta zła (niedoczyszczanie zębów, układający się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), kiedy także ta przesadna (częste szczotkowanie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą dodawać się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w produktu łączenia się płytki nazębnej i odkładania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” czy same „obniżanie się” dziąseł to niekiedy proces będący efektem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych z obecnego czynnika zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu bywa również zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
Dodatkowo, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują problemy z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie przedstawia się różowymi dziąsłami, które szczelnie oblepiają ząb u nasady, dobrze sięgając do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy ujawniają się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zima, ciepło, a dodatkowo na przyjemny i kwaśny smak i na kontakt to szczególny objaw obnażonych szyjek zębowych. Używa się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o stałym guście i temperaturze, kiedy oraz w dotyku z zimnym powietrzem, podczas mycia zębów etc. Uczucie jest trudne, czuje się chwilowy, ale przeszywający ból.
W przypadku odsłoniętych szyjek zębowych przygląda się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj także zobaczyć. Odsłonięta cecha jest prostsza od reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie chce od przyczyny powstania problemu, a również od zaawansowania choroby. Zazwyczaj organizuje się a od zabiegów higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to podstawowe szczeble w leczeniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi tworzy się w gabinecie stomatologicznym w charakterze usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie mówi się je co pół roku.

Potrzebna pewno żyć także zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych odnosi się miękkich szczoteczek. Droga jest te technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (jednak w punktu od dziąsła) Daleko jest wykorzystywać irygatory i/lub szczoteczki soniczne, jakie nie doprowadzają do przenoszenia się osadu nazębnego.

Dentysta Nowe Warpno

Warto zaopatrzyć się oraz w właściwe preparaty do higieny i pielęgnacji jamy ustnej. W przypadku nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba chcieć też do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Widoczne są także specjalne preparaty ochronne, które pomagają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, by nie narażać się na ból, najlepiej unikać ciężkiego i gorącego, a i słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy i minerały.
Czasami konieczne jest rozpoczęcie leczenia ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało dobrze.
W niektórych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe pokrywa się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny bywa jedynym wyjściem. Przykrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką wiązaną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Nowe Warpno

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o